Eğer 18 yaş altı gençler için düzenlenen bir kampa katılmak istiyorsanız lütfen buraya tıklayınız.

Konaklama: Konaklama koşulları her kamp için değişkendir. Çadır, misafirhane, hostel, yatakhane, kamp evi gibi birçok farklı konaklama imkânı vardır. Seçtiğiniz kampın ayrıntılarında bu bilgileri bulabileceksiniz.

Ulaşım: Ulaşım genelde hava yolu ile sağlanır. Gittiğiniz ülkede kamp yerine ulaşım için yapmanız gereken lokal ulaşım bilgileri size kamp başlamadan önce mutlaka verilecektir. Kamp lideri ile nerede ve ne zaman buluşacağınız, buluşma yerine nasıl ulaşacağınızla ilgili tüm bilgileri bir kampa kabul adıktan sonra alacaksınız.

Beslenme: Beslenme koşulları da her kamp için değişkendir. Tüm kamplarda dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenmeniz için gerekli koşullar özenle hazırlanır. Bazı kamplarda öğünler gönüllüler tarafından kolektif olarak hazırlanırken, bazı kamplarda ise profesyonel aşçı ya da şirketler tarafından yapılır. Bu bilgi kamp ayrıntılarında size mutlaka verilecektir. Öğünler, kültürel olarak alışkın olmadığınız tatları ve çeşitliliği içerebilir. Bunun da bir öğrenme süreci olduğunu, farklı bir kültürü tanımanın iyi bir yolu olduğunu unutmayınız.

Çalışma Saatleri: Hafta içi günde 5-6 saat olarak planlanan çalışma saatleriniz mevcuttur. Bu saatler içinde keyifli işlerle ilgilenerek öğrenir ve üretirsiniz. Hafta sonları ise genelde serbest zaman ya da etkinlikler için değerlendirilir ve sizin için planlanmış gezilere ve sosyal-kültürel etkinliklere katılmanıza olanak sağlanır. Bu bilgileri kamp ayrıntılarında okuyabileceksiniz.

Kimler Başvurabilir: En az 15 yaşında, eğitim yaşamı içerisinde olan tüm gençler kamplara katılmak için başvuru yapabilir. Kampların yaş grupları 15-17 ve 18-30 olarak ikiye ayrılmakla beraber 30 yaş üzeri gönüllülerin kabul edildiği kamplar da mevcuttur. Gençlik kamplarına katılmak için ayırıcı hiç bir kıstas bulunmamaktadır. Kamplar tüm gönüllülere açıktır. Kampa en fazla 1 arkadaşınızla beraber katılabilirsiniz. Kamplarda her ülke için en fazla 2 kişilik kontenjan bulunmaktadır.

Yabancı Dil: Gençlik kamplarının ortak dili İngilizcedir. Kamplarda İngilizce iletişim kurulur. Fransa ve Almanya'da ülkenin ana dilinde düzenlenen az sayıda kamp da mevcuttur. Motivasyon mektubu ve görüntülü İngilizce konuşma talep edilebilir. Kamp lideri ve diğer gönüllülerle etkin bir iletişim kurabilmek adına en az orta düzey (B1-B2) İngilizce düzeyinizin olması sizin için faydalı olacaktır. 

Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları (Workcamps) programı ile gidebileceğiniz yaklaşık 70’den fazla ülke ve 3000'den fazla kamp mevcuttur. Yapmanız gereken tek şey gitmek istediğiniz ülkeyi belirlemek, vize ve yolculuk koşullarını da göz önünde bulundurmak olacaktır.


2024 Yaz Sezonu Kamp tercihlerinizi kayıt olduktan sonra 2024 Mart Ayı'nda yapabilirsiniz. Erken kayıt avatajlı kayıt ücreti (31 Aralık 2023'e Kadar) ve yerleştirme önceliği ve kontenjanların kısıtlı olması bakımından önerilir.

---
Kamp Süreleri Ne Kadar?

Kampların büyük çoğunluğu 2 hafta sürer. 1 hafta 3 hafta süren kamplar da mevcut olup kamp süreleri kamp programının ayrıntılarında mutlaka belirtilir.

Yerleştirme Sistemi:

Kampa yerleştirme işlemleri, Mart Ayı’nda kamp listelerinin web sitemizde yayınlanması ile birlikte başlar. Liste yayınlandığında web sitemizde bir kamp arama motoru açılır ve tüm ülkelerdeki kampları buradan inceleyebilirsiniz. Başvuru yaptığınız zaman size özel  oluşturduğumuz sayfanızdan ise ancak seçtiğiniz ülkedeki kampları görebilir ve tercih yapabilirsiniz.

15 Eylül 2023'den itibaren hangi tarihte kayıt yaptırmış olursanız olun, kamp tercihlerinizi en erken Mart Ayı tercih döneminden itibaren yapabilirsiniz. Kamp tercih döneminde her kampçı kendi sayfası üzerinden seçtiği ülkeden en az 3 en fazla 10 kamp tercihi yapabilir ve bu kamplardan herhangi birine yerleştirilebilir. Bir kampa en fazla aynı ülkeden 2 kişi kabul edilir ve kampçılar kamplara erken kayıt sırasına göre yerleştirilir. Örneğin; aynı kampı tercih eden 3 kişi arasından, daha erken kayıt yaptıran ilk 2 kişi yerleştirilir. Bu kampı tercih eden üçüncü kampçı, kamp tercih listesindeki başka bir kampa yerleştirilir.

Eğer kamp tercih listenizde yer alan hiç bir kampa yerleşemezseniz, yeniden kamp tercih listesi oluşturabilirsiniz.

Detaylar için lütfen kamp sözleşmesini dikkatle okuyunuz. Kamp sözleşmelerini bu sayfada bulabilirsiniz.