Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları için sıkça sorulan sorular:

Sıkça Sorulan Sorulardan Önce Bazı Önemli Notları Sizinle Paylaşmak İstiyoruz:

1) Normal koşullarda her bir kampa 2 kişi gönderebiliriz ancak bazı ülkelerde her bir kampa yalnızca 1 kişi gönderebiliriz.  Bu ülkelerdeki kamplara bir arkadaşınızla birlikte katılamazsınız.

2) İtalya ve Finlandiya ülkeleri için yalnızca YEŞİL PASAPORT, AB Pasaportu sahipleri ya da hazırda geçerli Schengen vizesi olanlar katılabilir.

3) Amerika, Kanada ve İngiltere ülkelerinde bu program GEÇİCİ ÇALIŞMA VİZESİ gerektirmektedir. Bu vize türü, diğerlerine göre kabul aşaması biraz zor ve pahalı bir vize türüdür. Ancak yine de bu ülkelere kayıt olan, vizesi alan bir çok kampçı bulunmaktadır.

4) 18 yaş üzeri kayıtlarda ülkelerinde çoğunda (özellikle Avrupa'da) ekstra ücret bulunmamaktadır. Ancak Afrika, Güney Amerika, Asya gibi yerlerde bazı ülkelerde 18 yaş üzeri için de ekstra ücret bulunmaktadır. Bu ekstra ücretler 50 ile 300 Euro arasında değişmektedir. Kamp listesinde kampları tercih etmeden önce bu bilgiyi mutlaka görebileceksiniz.

18 yaş altı kamplarda ise her ülkede minimum 100 Euro, maksimum 650 Euro ekstra ücret bulunmaktadır. 

Yabancı uyrukluyum, katılabilir miyim?

Vize ihtiyacınız var ise, GSM'nin gönderici kuruluşunuz olabilmesi için Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmanız gerekmektedir. Bu zorunluluk, vize aşamasında karşınıza çıkan engellerden doğmaktadır. Vatandaşı olduğunuz ülkenin gönderici kuruluşuna başvuru yapabilirsiniz. Vize ihtiyacınız yok ise, hangi ülkeden olursanız olun bize başvuru yapabilirsiniz.

Ödediğim kayıt ücretine neler dahildir?

Kampanyalarda dahil olmak üzere ödediğiniz kayıt ücretine, kamp sürecince konaklama, üç öğün yemek ve kamp programına dahil etkinliklerin masrafları dahildir. Seyahat, vize, özel harcamalar, kamp yerine kadar lokal ulaşım masrafları kampçıya aittir.

Kampa katılmaktan vazgeçersem eğer ödediğim ücreti geri alabiliyormuyum?

Kamp başvurunuzu GSM’ye iptal dilekçesi yazarak her aşamada iptal edebilirsiniz. GSM, sözleşmede belirtildiği şekilde iptalin gerçekleştiği tarih ve bir kampa yerleşip yerleşemediğinize bağlı olarak, ödediğiniz ücretten önceden belirlenmiş iptal hizmet kesintisi yaparak kalan tutarı size iade eder. Bazı durumlarda GSM’nin kayıt ücretinin tamamını ve varsa eğer ekstra ücreti geri ödememe hakkı da vardır. İptal koşullarının detayları için kamp sözleşmesini okumanızı tavsiye ederiz.

Kampa bir arkadaşımla katılabilir miyim?
Evet. Ancak bir kampa bir ülkeden en fazla iki kişi katılabilir. Her kişi için ayrı başvuru yapılması gerekir. Birlikte katılmak isteyen kampçılar online başvuru formunda birbirlerinin ad ve soyadlarını, " I would like to participate with..." bölümüne yazmalıdır. Sistemde eşleşen kampçılar mutlaka birlikte aynı kampa yerleştirilir.

Ulaşım, vize, pasaport, yurt dışı çıkış harcı, seyahat sağlık sigortası ücrete dâhil midir?
Hayır. Bu masraflar kampçıya aittir.

Vize işlemini kendimiz mi yapıyoruz?
Evet. Kampa yerleştikten sonra GSM’den alacağınız vize kolaylaştırıcı belgeler (davet mektubu ve GSM vize destek yazısı) ile birlikte gideceğiniz ülkenin büyükelçiliğinin talep ettiği diğer belgelerin eksiksiz olarak hazırlayarak ve yapmanız gereken vize başvuru ödemelerini tamamlayarak doğrudan başvurunuzu kendinizin yapması gerekmektedir.

Vize başvuruları, yetkili aracı kuruluşlara yapılmaktadır. Eğer seçmiş olduğunuz ülke aşağıdaki yetkili kuruluşun hizmet verdiği ülkelerden biri değilse, gideceğiniz ülkenin konsolosluğuna doğrudan başvuru yapabilirsiniz.

VFS GLOBAL
IDATA
BLS 

Davet mektubu ve GSM vize destek yazısı, vize almamın garanti olmasını sağlar mı?

Hayır. Ancak kabul alma ihtimalini oldukça artırır.

Vize alamazsam eğer ödemiş olduğum kayıt ücretini geri alabilirmiyim?

Hayır. Ancak bu program ile eğer herhangi bir seyahat engeliniz bulunmuyorsa (vergi borcu, sicil kaydı vb.) vize alamama ihtimaliniz çok düşüktür. 

Kamp detaylarını göremiyorum. Yardımcı olur musunuz?
Yaz sezonu kampları her yıl MART AYI içerisinde yayınlanır. Web sitemizdeki kamp arama motorunda tüm ülkelerde düzenlenen kampların programlarını görebilirsiniz. Eğer başvurunuzu tamamladıysanız, başvuru yaptığınız zaman GSM tarafından size özel oluşturulan sayfanızdan sadece seçtiğiniz ülkedeki kampları görebilir ve tercihlerinizi sayfanız üzerinden yapabilirsiniz.


15 Eylül - 30 Mart tarihleri arasında kamp arama motorunda diğer aylarda düzenlenen kampları veya başvurusu açık MTV-LTV (orta ve uzun dönem) kampların programlarını da görebilirsiniz.

Kampları görmeden kayıt olmam nasıl mümkün olabilir? Kampları beğenmediğimiz veya başka durumlarda iptal edebiliyor ve ödediğimiz kayıt ücretini geri alabiliyor muyuz?
Kampçılarımızın büyük çoğunluğu, Mart Ayı tercih dönemini beklemeden sadece gitmek istedikleri ülkeyi seçerek başvurularını 15  Eylül – 30 Mart tarihleri arasında yaparlar. Elbette Mart Ayında kampların açıklanmasını bekleyip, kampların detaylarını gördükten sonra da yıl boyunca başvuru yapabilirsiniz. Ancak o tarihe kadar kontenjanların büyük çoğunluğu dolabilir veya gitmeyi çok isteyeceğiniz türde kamplar başkaları tarafında seçilmiş olabilir. Başvurunuzu Mart ayı öncesinde kamp programlarını görmeden yapar ve kamplar yayınlandığında kampları beğenmezseniz eğer, başvurunuzu bir dilekçe yazarak iptal edebilir ve ücret iadesi talebinde bulunabilirsiniz. Fakat GSM tarafından size yapılacak geri ödeme, sözleşmede belirtilen “hizmet kesintisi” tutarı ödediğiniz tutardan düşülerek yapılır. İptal koşullarının detayları için kamp sözleşmesini okumanızı tavsiye ederiz.

Bazı kamplarda ekstra ücret olabileceği yazıyor. Bu ne demek?
Ekstra ücretler 18 yaş altı gençler için düzenlenen kampların tamamında, 18 yaş üstü gençler için düzenlenen kampların ise bazılarında vardır. Kamp seçim aşamasında ekstra ücret tutarlarının ne kadar olduğunu kamp programlarında görebilirsiniz.  Varsa eğer ekstra ücret ödemesini yapmayanların kampa katılması mümkün değildir.

Ulaşım nasıl sağlanacak? Bizimle birlikte bir rehber eşlik edecek mi?
Hayır. Kamp yerine gidiş ve dönüş ulaşım her yaş grubundan kampçıların kendileri tarafından sağlanır.

Kampçıların kamp yerine veya buluşma noktası olan, kamp yerine en yakın metro, tren, otobüs istasyonuna kendisinin ulaşması beklenir. Gideceğiniz ülke de lokal ulaşımın nasıl yapılacağı ile ilgili tüm detaylar kampa yerleştikten sonra size yazılı bir bilgi paketi olarak verilecektir. Her kampta bir kamp lideri bulunur. Kamp lideri sizi buluşma noktasında karşılar ve kamp boyunca kampa refakat eder. 

Yanımıza ne kadar harçlık almamız gerekir?
Sosyal ve kişisel ihtiyaçlarınız için yanınıza almanız gereken cep harçlığı tamamen sizin tercihinizdir. Gideceğiniz ülkenin lokal ulaşım ücretleri, müze giriş ücretleri, market fiyatları gibi bir çok olası harcamanız ile ilgili durumu kampa gitmeden önce internet üzerinden araştırmanızı öneririz. Kamp süresince konaklama, yemek ve kamp programında yer alan etkinlikler için bir ücret ödemeniz gerekmeyecektir. Bu nedenle harcamalarınızı kamp dışında veya kamp süresince size ait olacak serbest zamanlarda yapabileceğiniz harcamalar olarak planlayabilirsiniz. Kamp öncesi veya sonrasında gittiğiniz ülkeyi kendi imkânlarınız ile gezmek isterseniz eğer daha yüksek bir bütçe ayırmanız gerekecektir.

Mart Ayı'nda kamplar açıklandıktan sonra ülkemizi değiştirebilir miyiz?
Hayır. Ülkenizi değiştirebilmenizin tek koşulu o ülkeden tercih yapıp hiç bir kampa yerleşememiş olmanızdır. Değişiklik yapacağınız ülke ise ancak ve ancak boş kontenjana sahip (GSM'nin size önereceği) ülkeler arasından olabilir. Kampanya kapsamında kayıt yaptıranların ülke değişikliği yaparken ek ücret ödemesi gerekecektir.

Hangi ülkeyi önerirsiniz?
Hangi ülkeyi deneyimlemek istiyorsanız o ülkeyi kendiniz belirlemelisiniz. GSM, tercih ettiğiniz ülkede boş kamp kontenjanı olmaması durumunda size tercih edebileceğiniz ülkelerin listesini verebilir.

Bir festival kampına katılmak istiyoruz. Yardımcı olur musunuz?
Seçtiğiniz ülkede festival kampı düzenlenme olasılığı hiç bir zaman %100 değildir. Gitmek istediğiniz ülkede festival kampı düzenlenip düzenlenmediğini, Mart Ayında kamplar açıklandığında öğrenebilirsiniz.

Kampın süresi fiyatı etkiliyor mu?
Hayır. 7-21 gün arası tüm kampların ücreti kampanyalar da dahil olmak üzere belirtilen tutar üzerinden sabittir. Orta ve Uzun Dönem kampların fiyatlarını öğrenmek için buraya tıklayınız.

Öğrenci olma zorunluluğu var mı?
Hayır. Ancak gençlere yönelik kontenjan (18-30) daha fazladır. Bununla birlikte yaş sınırı olmayan bir çok kamp mevcuttur. Öğrenci değil ve aynı zamanda da çalışmıyorsanız vize almanız oldukça zorlaşabilir. Öğrenciler veya çalışanlar daha kolay vize alırlar.

İngilizce bilmemiz gerekiyor mu?
Evet. Ancak GSM ve yurt dışındaki ortak kuruluşları sizden İngilizce motivasyon mektubu, yeterlilik belgesi, sınav sonucu isteme ya da İngilizce online mülakat yapma hakkına sahiptir. Her koşulda en az orta seviye (B1-B2) İngilizce bilginizin olması, kamptan keyif alabilmeniz açısından çok önemlidir.

Yalnızca online başvuru formu doldurmak seçtiğimiz ülkeden yerimizi ayırmamız ve kayıt olmamız için yeterli midir?
Hayır yeterli değildir. Online başvuru formunu doldurduktan sonra kayıt ücretini ödemeli ve diğer belgelerle birlikte kamp sözleşmesini de imzalayarak teslim etmelisiniz.
(Bkz. Nasıl Başvurabilirim?)

Nasıl başvuru yapabilirim?
Lütfen buraya tıklayınız.

Başvuru formunu doldurdum, hiç bir şey olmadı. Kaydım onaylandı mı?

En sık karşılaşılan sistem hatası yüklenen fotoğrafların 2 MB'dan büyük olması ile alakalıdır. Lütfen yüklediğiniz fotoğrafın boyutunun 2 MB'dan küçük olduğundan emin olunuz.  İkinci sık rastlanan sistem hatası ile boş bırakılan bilgilerden kaynaklıdır. Lütfen formu eksiksiz, nitelikli ve doğru olarak doldurunuz.

Bir diğer sık rastlanılan sistem hatası ise pasaport numaraları ile ilgilidir. Eğer o an pasaport bilgilerinizi bilmiyorsanız lütfen "pasaportum yok" seçeneğini işaretleyiniz ve pasaportla ilgili bilgileri boş bırakınız. Ancak pasaportunuzun ilk sayfasının fotoğrafını 01 Mart 2023 tarihine kadar bize e-posta yoluyla ulaştırmanız gerekmektedir. 

Pasaportum yok veya süresi geçerli değil. Ne yapmalıyım?

Lütfen bir pasaport çıkartınız veya süresini uzatınız. Güncel pasaport bilgilerinizi kamp sisteminizdeki pasaport bilgileri bölümünde güncelleyiniz. Aksi halde kampa yerleşemezsiniz.

Kamplarda yaş sınırı var mıdır?
Evet. 15-17 ve 18-30 olmak üzere iki farklı yaş grubu vardır. Otuz yaşın üzerinde başvuruların kabul edildiği kamplar da mevcuttur ancak bu başvuruların outgoing@gsm.org.tr adresine e-posta yazılarak teyit edilmesi gerekir. Eğer 30 yaşından büyükseniz, lütfen GSM’ye e-posta göndererek gitmek istediğiniz ülkeyi, yaşınızı ve talebinizi belirtiniz. GSM sizin için 30 yaş üzeri kontenjan ve kabul durumunu araştırdıktan sonra size geri dönüş yapacaktır. 30 yaş üzeri başvurular Mart Ayı itibariyle yapılabilir.

Gönüllü çalışmamız karşılığında bize bir ücret ödenecek mi?
Hayır. Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları, gönüllü çalışma programıdır. Yapacağınız gönüllü çalışmalar kamu yararına projeler kapsamında düzenlenir. Kamplar tüm dünyada da gönüllülüğün yaygınlaşması, gençlerin bireysel ve sosyal gelişimlerine katkı sağlanması, toplumsal hayata aktif katılımlarının desteklenmesi amacıyla düzenlenir.

Başka ülkelerden katılım sağlayan kampçılar hiç kayıt ücreti ödememişler. Biz neden ödüyoruz?
Bazı ülkelerin gençlik bakanlıklarının burslu gönderdiği gönüllüler olabilirler. Bu gönüllüler sayıca oldukça azdır.

Biz bu programı neden daha önce duymadık? Neden bu kadar ekonomik?
Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları, Birinci Dünya Savaşına kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. GSM - Gençlik Servisleri Merkezi, bu alanda tüm dünyada en fazla tecrübeye sahip kuruluşlardan birisidir.  Kamp katılım ücretlerinin ekonomik olması, yurtdışından kamp partnerlerimizin yerel yönetimlerle ve sivil toplum kuruluşlarıyla bağlantı içerisinde bu kampları düzenlemesinden ve programda kar maksimizasyon amacı bulunmamasından kaynaklanmaktadır.

GSM’nin yurtdışında düzenlenen Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları üzerindeki sorumluluğu nedir?

Yurtdışında düzenlenen Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampaları, GSM’nin anlaşmalı olduğu yurtdışı kamp partnerleri tarafından düzenlenir. GSM, gençlerin bu kamplara katılımı konusunda yetkili aracılık hizmeti verir. GSM’nin yurtdışı kamplarla ilgili sorumluluğu verdiği aracılık hizmetiyle sınırlıdır. Kamplarda ortaya çıkabilecek sorunlarda yasal muhatap, kampın düzenlendiği ülkenin yasal mevzuatı kapsamında kampı düzenleyen kuruluş, vize sorunu oluşması durumunda vize başvurusu yapılan Büyükelçilik, seyahat ile ilgili sorunlarda bilet satın alınan seyahat şirketi, sigorta ile ilgili sorunlarda sigorta şirketidir.

Kampta sigortam var mı? Bir sağlık sorunum olduğunda sağlık giderlerim nasıl karşılanacak?

Bazı kamplarda gönüllü gençlere sigorta yapılmaktadır. Ancak kampa katılacak olan her yaş grubundan kampçıların, Türkiye’den gidiş ve dönüş süresini kapsayan kapsamlı bir seyahat sağlık ve kaza sigortasını kendisinin yaptırması gerekmektedir. Kampı düzenleyen kuruluşlar kampçıları sigortasını yaptırmamaktadırlar. Bu nedenle kamp süresince ortaya çıkabilecek kaza ve sağlık sorunlarında harcamalar kampçının kendisi tarafından karşılanır.

Gideceğim ülkenin COVID-19 seyahat kurallarını nasıl öğrenebilirim?

Türk Hava Yolları'nın bu sayfasından
, gideceğiniz ülkenin konsolosluğunun veya dış işleri bakanlıklarının internet sitesinden, yetkili vize aracı kuruluşlardan ve diğer resmi kanallardan bilgi edinebilirsiniz. Edindiğiniz bilgiler günlük, haftalık, aylık olarak değişebileceğinden düzenli takip etmenizi tavsiye ederiz.

Eğer sizin de önemli olduğunu düşündüğünüz sorular varsa lütfen outgoing@gsm.org.tr adresine bir e-posta göndererek öneride bulununuz.