2018-2019 Sezonu 18 Yaş Altı Başvuru Kontenjanları Tüm Ülkeler İçin TÜKENMİŞTİR!

18 Yaş Altı Grup Kampları İçin Lütfen Menüden "GRUP KAMPLARI" Bölümünü Ziyaret Ediniz.

"Süper Gönüllüler" 18 Yaş Altı Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları

Çocuklarının bir roketle sörf yapmasını, Ay'a seyahat etmesini veya rüzgâr tribününden aşağı sarkmasını istemeyen ebeveynlerimiz ile bunlardan çok daha fazlasını hayal edebilen 18 yaş altı gençlerimizin buluştuğu sayfaya hoş geldiniz. Bu sayfada okuyacaklarınız, genç gezginlerimizin en parlak, en yaratıcı, öğrenmeye en yatkın ve üretmeye en hevesli olduğu; karakter ve kişisel gelişimlerinin yoğun olduğu bu yaşlarda neden çantalarını alıp keşfe çıkmaları gerektiği ile ilgili olacaktır.

Öncelikle, kendisini, çevresini, dünyayı keşfetme ve öğrenme isteğinin zirvesinde bulunan 14-17 yaş grubu gençlerimizin bilgi ve tecrübeye ulaşma koşullarını artırmak ve Uluslararası Gönüllü Çalışma Kampları'nın pozitif etkilerinden yararlanmalarını sağlamak için bu yaş grubuna ait hassasiyetlerin hepsini en az sizin kadar düşündüğümüzü belirtmek isteriz. Pedagojik eğitim sürecinden geçmiş, insan ve çocuk hakları çerçevesinde kendi kültür ve değerlerimizin hassasiyetlerini de göz önünde bulundurarak hazırlanan bu program, 14-17 yaş grubu gençlerin bireysel ve sosyal gelişimlerine destek olma endişesi taşımaktadır. Gençlik kamplarının pozitif etkilerinden yararlanırken kendi ayrıcalık ve hassasiyetlerini koruma ihtiyacı duyan bu yaş grubuna özel olarak şekillendirilmiş bu kamplara; güvenli ve sorumlu organizasyonlar ile eğlenceli ve faydalı bir tatil, yabancı dil pratiği, uluslararası ortamda kalıcı dostluklar edinme ortamı, farklı yerler ve kültürleri tanıma imkanı, keşfetme ve öğrenme ile gelen sosyal ve psikolojik yetiler, inisiyatif ve sorumluluk alma bilinci kazanmak için gidilmeli, yeni yetenek ve umutlarla dönülmelidir.

Dünya'yı keşfetmek için 18 olmayı beklemeyin!

Uluslararası Gönüllü Gençlik Kampları, değişik ülkelerden gençlerin ortak bir toplumsal çalışma konusu etrafında bir araya geldiği kısa dönem (2-3 hafta süren) gönüllü çalışma programıdır.

Değişik ülke ve kültürlerden gelen genç gönüllüler, kamu yararına işlerde günde ortalama5-6 saat gönüllü olarak çalışırlar. Gençlere bu çalışmaları karşılığında herhangi bir ücret ödemesi yapılmaz fakat çalışmalarının karşılığında gönüllüler konaklama, yemek ve kamp programında yer alan etkinlikler için hiçbir ücret ödemezler. Kamplar ortalama olarak 2-3 hafta sürer. Kamplarda çalışma zamanı dışında kalan sürelerde düzenlenen etkinliklere, gezilere ve atölye çalışmalarına katılır; yabancı dil pratiği yapar, değişik ülkelerden akranlarıyla kalıcı dostluklar kurma imkânı bulurlar.

Kampların tamamı uluslararasıdır. Her grupta, aynı ülkeden en fazla 1-2 kişi bulunur. Kamplarda katılımcı sayısı ortalama 10-20 kişidir. Her gruba kamp deneyimi olan en az bir kamp lideri eşlik eder. Kampların büyük çoğunluğunda ortak dil İngilizce olmakla birlikte, yalnızca gidilen ülkenin anadilinin konuşulduğu özel kamplar da vardır.

Kamp temaları

1) Gönüllülerin seçeceği her kampın bir teması vardır. Bu temalar gönüllülerin kampta edinecekleri görevin kapsamını ve toplumsal hayata katılmaya nereden başlayacaklarını  belirler.

Doğa Kampları: Gençlerin çevreye ve doğaya aktif katılımını sağlar. Çevre koruma ve düzenleme, ağaçlandırma, doğal park yapımı, bisiklet yolu yapımı gibi doğaya ve çevreye sunulacak her katkı gençlerin aktif katılımıyla gerçekleşir.
Festival Kampları: Yerel festival organizasyonları bölgedeki kültür ve sanat üretimini artırır. Kültür ve sanatın yaşamı zenginleştirdiğinin farkında olan gençler bu festivallerde görev alarak destek olur. Kalıcı dostluklar edinmenin, bolca eğlencenin yer aldığı bu kamplarda gittiğiniz ülkenin kültürünü daha yakından tanıyabilirsiniz.
Yenileme Kampları: Tarihi yapılar, toplum merkezleri, müze gibi yapılar zamanla yıpranır. Bu yapıların yenilenmesi ve topluma kazandırılması büyük önem taşır. Bu yapıların yenilenmesinde görev alan gönüllüler tarihe ve topluma etki ederken, ziyaret ettikleri yerin geçmişini öğrenme fırsatı da bulur.
Arkeoloji Kampları: Arkeoloji üzerine herhangi bir uzmanlık gerektirmeyen bu kamplarda gönüllüler kazı alanında arkeologlara yardımcı görevler üstlenirler. Tarihe yakından tanıklık edilen arkeoloji kamplarında yeryüzüne çıkan her taş parçası, geçmişi geleceğe taşıyan gençlerin eseri olacak.
Kültür ve Sanat Kampları: Tiyatro, drama, müzik, el sanatları, dans gibi sanatsal çalışmaların öğrenildiği bu kamplarda, öğrenilen her şey yeniden üretilecek. Bu kamplarda sanatsal yönlerini geliştiren gençlerin dönüşü muhteşem olacak.
Sosyal Kamplar: Toplumsal hayata dokunmak ile toplumda dezavantajlı olan bireyler için bir şey yapmamak pek tutarlı olmaz. Toplumsal desteğe ihtiyacı bulunan evsizler, yoksul gençler, kimsesiz çocuklar, yaşlılar, engelliler ve mülteciler gibi gruplarla birlikte çalışan gönüllüler yaşama renk katar. Çünkü eşitlik ve adil bir yaşamın resmini en güzel gençler çizebilir.

Koşullar Neler?
18 yaş altı için düzenlenen kamplarda en az bir kamp lideri görev yapar, 14-17 yaş grubu için özel kamp donanımları, ekstra güvenlik önlemleri, ihtiyaç ve beklentilere uygun konaklama, ulaşım, beslenme, uygulama saati koşulları bulunmaktadır.

Konaklama: Konaklama koşulları her kamp için değişkendir. Çadır, misafirhane, hostel, yatakhane, kamp evi gibi birçok farklı konaklama imkânı vardır. Seçtiğiniz kampın ayrıntılarında bu bilgileri bulabileceksiniz.

Ulaşım: Ulaşım genelde hava yolu ile sağlanır. Gittiğiniz ülkede kamp yerine ulaşım için yapmanız gereken lokal ulaşım bilgileri size kamp başlamadan önce mutlaka verilecektir. Kamp lideri ile nerede ve ne zaman buluşacağınız, buluşma yerine nasıl ulaşacağınızla ilgili tüm bilgileri yazılı olarak alacaksınız. Kampların %90'ında hava limanı karşılaması yapılmamaktadır.

Beslenme: Beslenme koşulları her kamp için değişkendir. Tüm kamplarda dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenmeniz için gerekli koşullar özenle hazırlanır. Bazı kamplarda öğünler gönüllüler tarafından kolektif olarak hazırlanırken, bazı kamplarda ise profesyonel aşçı ya da şirketler tarafından hazırlanır. Bu bilgi kamp ayrıntılarında size mutlaka verilecektir.

Çalışma Saatleri: Hafta içi günde ortalama 5-6 saat olarak planlanan çalışma saatleriniz mevcuttur. Bu saatler içinde keyifli işlerle ilgilenerek öğrenir ve üretirsiniz. Hafta sonları ise genelde serbest zaman ya da etkinlikler için değerlendirilir ve sizin için planlanmış gezilere ve sosyal kültürel etkinliklere katılmanıza olanak sağlanır. Bu bilgileri kamp ayrıntılarında okuyabileceksiniz.

Kimler Başvurabilir: En az 14 yaşında, eğitim yaşamı içerisinde olan tüm gençler kamplara katılmak için başvuru yapabilir. Kampların yaş grupları 14-17 ve 18-30 olarak ikiye ayrılmakla beraber 30 yaş üzeri gönüllülerin kabul edildiği kamplar da mevcuttur. Gençlik kamplarına katılmak için ayırıcı hiç bir kıstas bulunmamaktadır. Kamplar tüm gönüllülere açıktır. Kampa en fazla 1 arkadaşınızla beraber katılabilirsiniz. Kamplarda her ülke için en fazla 2 kişilik kontenjan bulunmaktadır.

Yabancı Dil: Gençlik kamplarının ortak dili İngilizcedir. Kamplarda İngilizce iletişim kurulur. Bazı ülkelerde o ülkenin ana dilinde düzenlenen az sayıda kamp da mevcuttur. İngilizce dil yeterliliği için herhangi bir sınav yapılmamaktadır. Bir ihtimal ev sahibi kuruluşunuz motivasyon mektubu yada görüntülü konuşma talep edebilir. Kamp lideri ve diğer gönüllülerle etkin bir iletişim kurabilmek adına en az orta düzey (B1) İngilizce düzeyinizin olması sizin için faydalı olacaktır. 

Kamp Süreleri Ne Kadar?

Kampların büyük çoğunluğu 2 hafta sürer. 1 hafta 3 hafta süren kamplar da mevcut olup kamp ayrıntılarında tarihler mutlaka belirtilir.


Kampa Yerleştirme İşlemleri:

Kampa yerleştirme işlemleri, Mart Ayı’nda kamp listelerinin web sitemizde yayınlanması ile birlikte başlar. Liste yayınlandığında web sitemizde bir kamp listesi açılır ve tüm ülkelerdeki kampları buradan inceleyebilirsiniz. Başvuru yaptığınız zaman size özel oluşturduğumuz sayfanızdan ise ancak seçtiğiniz ülkedeki kampları görebilir ve tercih yapabilirsiniz.

1 Ekim’den itibaren hangi tarihte kayıt yaptırmış olursanız olun, kamp tercihlerinizi en erken Mart Ayı tercih döneminden itibaren yapabilirsiniz. Kamp tercih döneminde her kampçı kendi sayfası üzerinden seçtiği 1 ülkeden en az 3 en fazla 10 kamp tercihi yapabilir ve bu kamplardan herhangi birine yerleştirilebilir. Bir kampa en fazla aynı ülkeden 2 kişi kabul edilir ve kampçılar kamplara erken kayıt sırasına göre yerleştirilir. Örneğin; aynı kampı tercih eden 3 kişi arasından, daha erken kayıt yaptıran ilk 2 kişi o kampa yerleştirilir. Bu kampı tercih eden üçüncü kampçı, kamp tercih listesindeki başka bir kampa yerleştirilir.

Eğer kamp tercih listenizde yer alan hiç bir kampa yerleşemezseniz, yeniden kamp tercih listesi oluşturmanız gerekir.


BAŞVURU VE KAYIT İŞLEMLERİ:

1) ONLİNE BAŞVURU 

Kayıt olmak için hemen şimdi buraya tıklayarak online başvuru formunu doldurabilir, kamp sisteminde gitmek istediğiniz 1 ülkeyi seçebilirsiniz.

Ülkenizi seçmeden önce lütfen duyurular bölümünde yayınlanan, ülkelerin kayıt kontenjan durumlarını kontrol ediniz.

14-15 Yaşındaki gençlerin başvurabileceği ülkeler:
Fransa - Estonya

16-17 yaş arası gençlerin başvurabileceği ülkeler:
Almanya - Fransa - İtalya - İspanya - Finlandiya - Estonya - Belçika - Sırbistan

Uyarı: 18 yaş altı İtalya kampları başvuruları için YEŞİL PASAPORT gerekmektedir. BORDO PASAPORT sahiplerinin İtalya için yapmış oldukları başvurular kabul edilmeyecektir.

Uyarı: Bir kampa yerleşmek için yalnızca bir ülke tercih edilebilir. Aynı ülkede veya farklı ülkelerde birden fazla kampa gitmek için, sepetinize birden fazla kamp/ülke ekleyebilirsiniz. Her ülke, bir kamp başvurusu anlamına gelir ve her biri için ayrı bir kayıt ücreti ödemeniz gerekir.

2) KAYIT ÜCRETİ

18 Yaş altı kayıt ücreti her ülke için 225 €'dur.

Kamp ücretinizi başvuru yaparken kredi kartıyla, bankanızla havale ve eft yöntemi ile EURO olarak veya ofisimizde EURO nakit olarak ödeyebilirsiniz.

18 Yaş altı gençler için düzenlenen kampların tamamında 100 € ile 350 € arasında ekstra kamp ücreti mevcuttur. Bu ücret ülkeye değil kampa göre değişiklik gösterir ve kamp tercihi yaparken hangi kampın ne kadar ekstra ücreti olduğunu görebilirsiniz. 

Uyarı: Havale/EFT yoluyla yapılan ödemelerden sonra dekontu, outgoing@gsm.org.tr adresine göndermeniz gerekmektedir.

Uyarı: Havale/EFT yoluyla yapılan ödemelerin açıklama kısımlarına kampçının adı ve soyadı ile seçmiş olduğu bir ülkenin adı mutlaka yazılmalıdır.

Uyarı: Kampanyalar 18 yaş altı kamplar için geçerli değildir.


3) EVRAK TESLİMİ

Kayıt için gerekli belgeler:
Kayıt belgelerinizi; Kocatepe Mahallesi, Bayındır 2 Sokak 45/9, Çankaya 06420 Ankara ofis adresimize elden teslim edebilir veya kargo ile gönderebilirsiniz. Ankara'da ikamet eden kampçılarımızın tüm belgeleri kayıt ofisimizde elden teslim edilir.

18 Yaş Altı İçin Gerekli Belgeler:
a) Her sayfası önlü arkalı imzalanmış ve uygun yerleri kampçı ve velileri tarafından doldurulmuş 2 nüsha sözleşme (Ülkenizi seçtikten sonra doldurabilmeniz için e-posta adresinize otomatik olarak gönderilecektir).
b) Nüfus cüzdan fotokopileri (Kampçı ve Velilerin)
c) E-devlet üzerinden (Kampçı ve Veliler için ayrı ayrı) alabileceğiniz Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi.
d) Muvafakatname (Veli İzin Belgesi) - Ülkenizi seçtikten sonra doldurabilmeniz için e-posta adresinize otomatik olarak gönderilecektir.

Önemli Uyarı: Sözleşmenin 2 nüshasının da her sayfasının imzalanması ve en son sayfada boş bir yere "sözleşmenin tamamını okudum, kabul ediyorum" ibaresi yazılarak imzalanması gereklidir. 

------------------------------------------------------------
18 Yaş Altı Sözleşme İNDİR
-----------------------------------------------
Muvafakatname İNDİR
-------------------------------------------------------------

Kamp tercihlerinizi kayıt olduktan sonra Mart Ayı'nda yapabilirsiniz. 2019 Kamp Listesi Mart Ayı'nda web sitemizde ve kamp sistemlerinizde açıklanacaktır

Euro Hesap Bilgilerimiz:

Banka Havalesi/EFT İçin Hesap Bilgileri
HESAP SAHİBİ : GSM-GENÇLİK SERVİSLERİ MERKEZİ
BANKA: GARANTİ BANKASI
ŞUBE: KIZILAY
ŞUBE KODU: 082
EURO HESAP NO. 9078312
TR72 0006 2000 0820 0009 0783 12
Dekont: outgoing@gsm.org.tr

İrtibat: outgoing@gsm.org.tr - (0312) 417 11 24


Uyarı ve tavsiyeler:

Tüm bu işlemler tamamlandığında kamp kayıt işleminiz onaylanmış olacaktır. Kayıt yaptırdıktan sonra sizi bekleyecek olan süreç ise şu şekildedir:

1) Mart Ayı öncesinde size göndereceğimiz e-posta yoluyla, web sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan önceden bildireceğimiz bir tarihte kamp seçimi ve yerleştirme sürecini başlatacağız.

2) Tercih ettiğiniz kamplardan birine yerleşme onayı e-postanıza ulaştıktan sonra, size bildireceğimiz bir ödeme yöntemiyle, en geç 5 işgünü içerisinde ekstra ücret ödemesini yapmanız gerekecektir. Ekstra ücret tutarlarını kamp tercihi yaparken görebilirsiniz.

3) Vize ve yurt dışına çıkış için gerekli olan davet mektubu, GSM vize destek yazısı, kamp ve ulaşım bilgi paketini sizlere e-posta ile ileteceğiz.

4) Kamp yerleştirme işlemi tamamlandığında uçak biletinizi alabilirsiniz. Fakat vize alamamanız, gitmekten vazgeçtiğiniz veya kampın iptal edilmesi v.b. durumlarda, uçak bilet ücretinin bir kısmını geri alabilmeniz veya tarih değişikliği yapabilmeniz için esnek biletler tercih etmenizi tavsiye ederiz.

5) Vize işlemleri için gitmek istediğiniz ülkenin Elçilik/Konsolosluklarından veya onlara resmi olarak hizmet sağlayan (IDATA, VFS GLOBAL, BLS vb.) yetkili kuruluşlardan bilgi alınız.

6) Pasaport işlemleri için lütfen nüfus müdürlüğünüzden bilgi alınız.